Zde se dočtete veškeré informace od zaparkování Vašeho vozu až po radu, co si zabalit s sebou do batohu.

DopravaTrasyPraktické informaceProvozní řád Webkamera

Doprava

V okolí ferraty je několik veřejných parkovišť, kde své vozidlo zaparkujete zdarma. Jejich docházková vzdálenost je maximálně 10 min. Ze zkušenosti a pro Vaše pohodlí, doporučujeme Parkoviště u Viaduktu - ul. Práce nebo Parkoviště -Děčín, centrum. Zde můžete navštívit děčínské "íčko" a získat zajímavé informace o našem městě. Nejblíže k ferratě je parkoviště u Tyršova mostu, ale to je po většinu doby přeplněné a proto doporučujeme výše zmíněná parkoviště. 


Pokud zvolíte jiný způsob dopravy, nezoufejte. Hlavní vlakové nádraží v Děčíně je vzdáleno cca 10 min. pěší chůzí. V obdobné vzdálenosti se také nachází autobusové nádraží. Pro naplánování cesty doporučujeme mrknout na www.idos.cz. Děčín je ideální destinace pro spoj z Prahy. Vozem po dálnici pojedete 1,5 hod. a obdobná doba Vás čeká i vlakovým spojením. 

!! Aktuálně: Na Labském nábřeží probíhají práce na vodovodu a průjezd automobilů nebude až do srpna umožněn. Prosím parkujte na Parkovišti u Viaduktu - ul. Práce vzdáleném cca 300 m od Active Pointu a Via Ferraty. Parkoviště u Tyršova mostu je nedostupné.


Trasy

Na děčínské ferratě můžete aktuálně zdolat 16 cest. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Náročnost je rozdělena od A až po D (A nejsnadnější a D nejobtížnější). Zde jsou názvy jednotlivých tras s obtížností: 

 Název cesty Obtížnost Délka cesty
1 Cesta do nebíčka C 150 metrů
2  Tichá tolerance C 150 metrů
3  Spolčení hlupců C 150 metrů
4  Vzpomínka B 150 metrů
5  Hladový poutník B 150 metrů
6  Stříbrná vůle D 150 metrů
7  Pošetilost mocných D -
8  Pastýř D 150 metrů
9  Frona D 150 metrů
10  Karlův most B 12 metrů
11  Dráteník D- -
12  Vzdušný balet A 150 metrů
13  Memento HTW D 170 metrů
14  Rock empire D 170 metrů
15  Pivovarská D
16  Adrenalin Challenge C

xwg6vthebn.jpg

Některé trasy na sebe navazují a některé jsou samostatné. Je jen na Vás, jakou trasu zvolíte. Za nás je nejatraktivnější začít Cestou do nebíčka (1), navázat na Tichou toleranci (2), pomocí Frony (9) se přiblížit ke Karlovu mostu (10) a nakonec opět navázat na Cestu do nebíčka (1). Po cestě se můžete zapsat do ferratové kroniky a pořídit parádní fotografii s děčínským zámkem.


Praktické informace

Vybavení na ferraty

Každý návštěvník musí být vybavený dle provozního řádu.  Dbejte na správné vybavení, aby nebylo staré či opotřebované a vždy používejte tlumič pádu ( tzv. brzda). Pokud budete jištěni pouze smycí, může dojít ke zraněním s trvalými následky. Jelikož denně pozorujeme nedbale nasazené sety a jiné obdobné prohřešky,  doporučujeme před výstupem navštívit jednu z místních půjčoven a nechat si vybavení zkontrolovat, případně obléci. Pokud nemáte vlastní set, chybí Vám helma nebo rukavice, můžete si chybějící prvek zapůjčit. Důležité jsou také technické parametry. Ferratový set má nosnost od 40 - 120 kg. Výšku doporučujeme minimálně 120 cm, z důvodu překonání určitých pasáží na stěně. Člověk nižšího vzrůstu má potíže s pohybem na stěně. Pokud nebude splněna podmínka minimální váhy a nebo překročena maximální, tlumič pádu nebude správně fungovat.

Děti a ferrata

Velmi důležité téma. Děti na ferratu mohou, ale musí splňovat hmotnostní podmínku. A to vážit minimálně 40 kg. Pokud by tuto podmínku nesplnělo, tlumič pádu se stává nefunkčním a lezec není chráněn vůči pádu. V případě, že není splněna váhová podmínka, musí být dítě dojišťováno zkušeným lezcem. Nepodceňujte toto pravidlo, zahráváte si se zdravím. Dítě nižšího vzrůstu se může trápit s překonáním určité pasáže, proto doporučujeme výšku alespoň 120 cm.

Pokud si nejste jistí, chybí Vám vybavení či chcete jen konzultovat Vaší situaci, doporučujeme navštívit přilehlou půjčovnu Active Point a získat potřebné informace, případně si zajistit zkušeného průvodce.

Průvodci 

Via ferrata Děčín je volně přístupná a vstup na ní je dobrovolný. Z toho vyplývá, že průvodce není povinnou "výbavou" návštěvníků této aktrakce. Pokud jste začátečník, máte s sebou dítě a nejste si jisti nebo se chcete něco přiučit, vřele jej doporučujeme. Váš zážitek tak dostane jiný rozměr. 

Oficiální průvodce se musí prokázat oficiálním certifikátem ( např. horský průvodce nebo instruktor skalního lezení). Tím dokazuje, že absolvoval potřebné školení a je tak schopen předat kvalitní informace, proškolit Vás a zajistit Vaší bezpečnost na stěně. Dalším specifikem je maximální počet osob na jednoho průvodce. Certifikovaný průvodce zvládne skupinu maximálně o počtu 5ti osob. Pokud budete mít zájem o tuto službu, v okolí ferraty naleznete půjčovny, které průvodce nabízí. Za nás je místní jedničkou v oboru Active Point Děčín

Co s sebou

Základem bezpečnosti lezení na ferratě je obuv. Doporučujeme pevnou botu s uzavřenou špičkou. Samozřejmostí je kompletní ferratový set. Dalším prvkem je přilba. V žádném případě nedoporučujeme cyklistické helmy. Ty nejsou homologované proti nárazu shora. Stěna po které lezete je pískovcová a může se stát, že se kus skály odlomí. Proto zde přilba není módním doplňkem, ale opravdu zachraňuje životy. Doporučujeme brát s sebou také horolezecké rukavice, ale i ty cyklistické postačí. Oblečení volte dle počasí. Při teplém počasí postačí triko a kraťasy, v opačném případě vhodné kalhoty a větrovou bundu. Nezapomínejte na pitný režim. Zvláště v teplých letních dnech je voda nezbytným doplňkem. K tomu je nutno myslet i na energii a mít s sebou alespoň malou svačinu.

Úschova věcí

Při výstupu je důležitá mobilita a pohodlí. Proto doporučujeme velké batohy a nadbytečné věci uschovat v zamykatelných boxech přímo pod ferratou. Jsou zde i cykloboxy sloužící k úschově kol. Další možností je využití zdarma prostor v nedaleké půjčovně

Koupit zážitek Via ferrata s průvodcem  Rezervovat ferratový set